Publiczna Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Bardzicach

 • Kalendarium

  Czwartek, 2018-11-15

  Imieniny: Amielii, Idalii

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 325222
  • Do końca roku: 46 dni
  • Do wakacji: 218 dni

Nasz Patron

 

NOBLIŚCI POLSCY

 1. Maria Skłodowska-Curie – współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, współodkrywczyni pierwiastków polon i rad. Nagrodę Nobla otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki, a w 1911 roku w dziedzinie chemii.
 1. Henryk Sienkiewicz – prozaik i publicysta, korespondent z podróży po krajach Europy, Ameryce i Afryce. Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich, autor wielu powieści historycznych. Światową popularność przyniosła mu powieść „Quo vadis”. Za całokształt pracy literackiej w 1905 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.
 1. Władysław Reymont – pisarz i publicysta, kurier dyplomatyczny, przedstawiciel nurtu realistycznego w prozie młodopolskiej. Za powieść „Chłopi”, w której ukazał epicki obraz życia polskiej wsi otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla.
 1. Czesław Miłosz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, od 1951 roku przebywający na emigracji. Profesor literatur i języków słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim w USA. Jego twórczość poetycka oraz eseje i powieści zostały uhonorowane Literacką Nagrodą Nobla w 1980 roku.
 1. Lech Wałęsa – związkowiec i polityk, aktywny działacz wolnych związków zawodowych, współzałożyciel NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-1995 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
 1. Wisława Szymborska – poetka, mistrzyni liryki osobistej i refleksyjnej skupionej wokół problemów współczesnego człowieka i jego miejsca w świecie. Tomy wierszy przyniosły poetce uznanie i Literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku.