Publiczna Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Bardzicach

 • Kalendarium

  Środa, 2019-01-16

  Imieniny: Mascelego, Walerii

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 339920
  • Do końca roku: 349 dni
  • Do wakacji: 156 dni

Rzucam wszystko i czytam

Rzucam wszystko i czytam
6 grudnia 2017 roku nauczyciele sprawili niespodziankę swoim uczniom. W dniu, w którym Św. Mikołaj przynosi prezenty, nauczyciele na 10 minut przerwali swoje lekcje i zaczęli czytać uczniom fragmenty swoich ulubionych książek. Wszystko to w ramach projektu "Promujemy czytanie".

 

Klasa 0

Pani Anna Bzducha przedszkolakom postanowiła przypomnieć zasady dobrego zachowania. W tym celu przeczytała fragment książki: „Franklin mały bałaganiarz”, której autorami są Clark Brenda i Bourgeois.

Klasa I

Pani Edyta Stanisławczyk wraz  z panią Anetą Podgórską przeczytały uczniom fragment książki: „O Wróbelku Elemelku” Hanny Łochockiej. Dla obu pań jest to powrót do dzieciństwa. W długie, śnieżne, zimowe wieczory, najpierw rodzice, a później same chętnie sięgały po przygody małego wróbelka. Pani Stanisławczyk przeczytała rozdział „O wróbelku Elemelku i o jego pantofelku”,  a pani Podgórska: „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”. Opowiadania te bardzo podobały się uczniom, gdyż są pełne humoru i uczą życzliwego podejścia do świata. 

 

Klasa II

Pani Jolanta Wolska przypomniała swoje dzieciństwo i wróciła do książki pt.: „Szewczyk Dratewka”, którą czytała jej mama. Baśń Janiny HYPERLINK "https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Porazi%C5%84ska"Porazińskiej o szewczyku Dratewce uczy wrażliwości na potrzeby innych, a także tego, że każdy dobry czyn będzie kiedyś nagrodzony.

 

Klasa III

Pani Dorota Nalberska zabrała swoich uczniów do  maleńkiej wioski, gdzie nigdy  nie jest  nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą.  A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko. Chcąc pokazać jak ważna jest przyjaźń i rodzina, pani Nalberska wprowadziła swoich uczniów w świat „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Przeczytała rozdział pt.: „Boże Narodzenie w Bullerbyn”.

 

Klasa IV

Pani Danuta Bazydło na lekcji matematyki w klasie IV wprowadziła uczniów w klimaty „Księgi dżungli” Rodyarda Kiplinga. Wybór tej lektury był umotywowany przygotowaniem uczniów do wyjazdu na spektakl teatralny „Księga dżungli” w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie. Powieść porusza problemy akceptacji dla odmienności. Zwraca uwagę na fakt, że nikt nie jest doskonały, ale wszyscy jesteśmy wartościowi. Uczula czytelnika na sytuacje, w których  nie możemy być obojętni, gdy zaczyna się dziać coś, co jest niedobre, niesprawiedliwe, czy krzywdzące. Powodem odtrącenia  może być cokolwiek: bo ktoś powoli biega, bo jest już za stary, ma inny odcień skóry, pochodzenie… Tematyka z pewnością zawsze aktualna i godna poruszania. Uczniowie dokładnie za tydzień będą mogli podziwiać adaptację tej powieści w teatrze

Klasa V

Pani Wanda Węgrzycka wybrała książkę pt.: „Mikołajek” autorstwa Ren Gościnnego.  Ponieważ akcja „Rzucam wszystko i czytam” odbywała się 6 grudnia, trudno byłoby zapomnieć o Mikołajku, w jego urodziny. Mikołajek to pomysłowy uczeń, który dzieli się z nami swoim światem. Poznajemy jego szkołę, kolegów, dom, dziecięce smutki i radości. Każdy dzień w szkole dla niego to nowa przygoda,  zabawa z kolegami. Takich pomysłowych „Mikołajków” możemy znaleźć i wśród naszych uczniów...

Klasa VI

Pani Urszula Kicior na lekcji języka angielskiego czytała opowiadania zatytułowane  „Inne historie”. Są to bardzo pouczające teksty, które kształtują  właściwe podejście do życia. Chciałaby, aby dzieci sięgnęły po tę książkę  i szukały odpowiedzi  na pytania dotyczące życia i wiary.

 

Klasa VII

Pani Jolanta Nowocin, aby  zachęcić uczniów do przeczytania lektury, wybrała „Opowieść wigilijną” Karola Dickensa. Książka opowiada o szczególnym dniu w ciągu roku -  Wigilii Bożego Narodzenia. Jest to zatem bardzo aktualna tematyka, która wpisuje się w obecny przedświąteczny czas.