Powitanie wiosny w Muzeum Wsi Radomskiej

21 marca 2024 roku uczniowie klas 0 - III wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Muzeum Wsi Radomskiej, na której mieli wspaniałą okazję przywitać wiosnę zgodnie z ludową tradycją. Na początku wszyscy uczestnicy wydarzenia zgromadzili się w muzealnym Amfiteatrze, gdzie mogli usłyszeć kilka cennych słów o dawnych obrzędach ludowych związanych z pożegnaniem zimy, a powitaniem wiosny. Najcenniejszą wiedzą okazała się ta związana z przygotowaniem samej kukły – Marzanny, bowiem jej wykonanie ma ścisły związek z przyrodą. Powinna być ona zrobiona ze słomy oraz przyozdobiona białym płótnem, wstążkami i koralami. Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja Marzann. Przedstawiciele poszczególnych placówek wykonali wspólnie w szkole i przywieźli je ze sobą. Wszystkie kukły były wyjątkowe i niezwykle piękne, ale zwycięska okazała się NASZA. W nagrodę dzieci z naszej szkoły otrzymały  pamiątkowy dyplom oraz darmowy bilet wstępu do muzeum podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Następnie zabraliśmy swoje Marzanny i wyruszyliśmy korowodem nad pobliski staw, aby tam utopić swoje kukły, a tym samym pożegnać zimę. Przemarsz umilił występ kapeli ludowej. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pyszną bułeczkę i ciepłą herbatkę. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Humory dzieciom dopisywały. Uczniowie wraz z opiekunami byli zachwyceni, całą powrotną drogę dzielili się własnymi spostrzeżeniami. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” opracowanego przez Departament Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, dzięki któremu mogliśmy skorzystać z preferencyjnych biletów wstępu. Założenia programu przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju naszych uczniów oraz pomagają w realizacji zadań wychowawczych i edukacyjnych. Za co serdecznie dziękujemy.