Wycieczka w Góry Świetokrzyskie

13 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy IV i V pod opieką pani Jolanty Nowocin i pana Adama Dujko pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Przemierzając trasę od Huty Szklanej na Święty Krzyż, zdobyli drugi co do wielkości szczyt Łysogór - Łysą Górę lub Łysiec (595 m n.p.m.). Po drodze przez Puszczę Jodłową rozpoznawali gatunki drzew, nazywali warstwy lasu, poznawali prawa obowiązujące na terenie o całkowitej ochronie, jakim jest Świętokrzyski Park Narodowy i zasady zachowania na terenach chronionych. Z galerii widokowej obejrzeli gołoborza - kwarcytowe rumowiska skalne, a w klasztorze na Świętym Krzyżu z zaciekawieniem słuchali o historii pojawienia się w tym miejscu relikwii krzyża świętego. Wielkie wrażenie zrobiło na uczestnikach wycieczki zwiedzanie Jaskini Raj. Piękne formy krasu podziemnego, znane dotąd tylko z podręcznika do przyrody, mogli zobaczyć z bliska. Nie przestraszyli się ciemności, kapiącej ze stalaktytów wody "mądrości" i nisko latających w jaskini nietoperzy. Z równie wielką ciekawością zwiedzili Centrum Neandertalczyka, w którym dowiedzieli się o życiu człowieka pierwotnego na tych terenach. Jedna wycieczka - tak wiele możliwości: poszerzenie wiedzy przyrodniczej, historycznej, ruch na świeżym powietrzu i kontakt z kolegami. Bezcenne!