Wskazówki dla rodziców uczniów zdających egzamin

Rodzicu!!!
Egzamin ósmoklasisty to dla Twojego Dziecka, ale i dla całej Rodziny czas wyjątkowy, ale też stresujący. Poniżej podam kilka wskazówek, jak sprawić, by okres egzaminów przebiegał spokojnie i nie był źródłem negatywnych emocji i zdarzeń:
1. Wspieraj swoje dziecko, mów mu, że wierzysz w niego, że jest mądre i na pewno poradzi sobie. Upewniaj dziecko w tym, że jest dobrze przygotowane: odwołuj się do lat nauki, do pozytywnych ocen, które zdobyło, do czasu poświęconego nauce do egzaminu – spraw, by uwierzyło w swoje możliwości.
2.Warto przed egzaminem porozmawiać z dzieckiem, jak wyobraża sobie sam egzamin. Pozwoli mu to „spotkać się w wyobraźni” z tym wydarzeniem. Nasz mózg podczas realnego wydarzenia może „odczytać” tę sytuację jako znaną – poziom stresu będzie wtedy mniejszy.
3. Zadbaj o dobra atmosferę w domu – NIE przypominaj dziecku przez cały czas, że czeka go egzamin, że powinien się uczyć, ze jego nauka kosztowała dużo pieniędzy i wysiłku ze strony całej rodziny – ostatnie dni przed egzaminem powinny być pełne spokoju i wsparcia – dla Twojego dziecka to stres, z którym musi sobie poradzić. Nawet, jeśli tego nie pokazuje, to tak jest!
4. Zadbaj o to, by dzień wcześniej Twoje dziecko poszło spać o należytej godzinie – musi się wyspać, lepiej będzie się czuło na egzaminie i efekty będą też lepsze. Na dobry sen wpływa zmęczenie fizyczne, dobrze zrobi spacer na świeżym powietrzu.
5. Nastaw budzik na dzień egzaminu wcześniej niż zazwyczaj. Postaraj się, jeśli to możliwe pomóc dziecku w organizacji, by nie spóźniło się na egzamin, by nie miało dodatkowo rano stresów (np. niepotrzebnych kłótni, by nie było świadkiem kłótni innych osób w rodzinie itp.)
6. Zadbaj, oprócz nauki, o sport i formę ruchu dla Twojego dziecka. Wspomaga to proces uczenia się i wprawia w dobry nastrój.
7. Po egzaminie uczcijcie całą rodziną sukces Waszego dziecka – to, że napisało egzamin, że kolejny etap edukacyjny ma już za sobą. Powiedzcie dziecku, że dla Was to tez jest ważne.
Rodzicu!
W przypadku, kiedy wynik egzaminu nie będzie zadowalający – nie krytykuj, nie krzycz, nie rób afery. Dziecko samo zda sobie sprawę, co się stało. Dla niego to bardzo trudna sytuacja. Wesprzyj swoje dziecko, porozmawiaj, spróbujcie wyciągnąć wnioski– co należy zrobić, by następnym razem wynik był lepszy. Będzie zdawało jeszcze niejeden egzamin w swoim życiu. Pokaż, że świat się nie zawalił, zastanówcie się wspólnie, jakie następne kroki podjąć.