Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dnia 05.12.2018 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili warszawskie Centrum Nauki „Kopernik”. Jest to jedno  największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Przekonaliśmy się, że tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. My, nawet jako zwiedzający, mogliśmy też stać się przedmiotem obserwacji. Mieliśmy okazję zobaczyć działanie pierwszego na świecie teatru robotycznego, w którym ruchami głównych aktorów steruje sprężone powietrze.  W CNK każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylić nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki. Sposób i kierunek zwiedzania zależał od każdego z nas. Kierując się swoją ciekawością, wybieraliśmy kolejne ścieżki zwiedzania.  Wystawy są jak żywe organizmy,  które nieustannie się zmieniają. Nie ukrywamy, że pobyt w Centrum Nauki „Kopernik” to wyjątkowe doświadczenie. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie wystawy pt: „Patrz: Ziemia” w planetarium. To 20 eksponatów ulokowanych na trzech piętrach planetarium. Mieliśmy niepowtarzalną okazję przymierzyć skafander astronauty, opracować własną prognozę pogody czy odebrać sygnał satelity. Pod niebem Kopernika  obejrzeliśmy natomiast seans, podczas którego obraz dosłownie nas otaczał. Mieliśmy wrażenie dryfowania w przestworzach  i obserwowania galaktyki z kabiny statku kosmicznego. A wokół…20 milionów gwiazd. Dzięki technologii 3D mieliśmy odczucie zanurzenia się w świetlanym obrazie. To musiało zrobić wrażenie! W drodze powrotnej podziwialiśmy pięknie oświetloną stolicę. Opiekunami wycieczki byli: pani Magdalena Babula, pani Danuta Bazydło i pan Adam Dujko.