Pasowanie na czytelnika

Pierwsze spotkanie z biblioteką to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. W naszej szkole ślubowanie przyszłych czytelników z klas pierwszych odbyło się 2.02.2024 roku. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Moment pasowania poprzedzony był lekcją biblioteczną. Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się w bibliotece. Zostali poinformowani o zasadach wypożyczania i oddawania książek i jak należy dbać o książki. Pierwszoklasiści mieli okazję sprawdzić swoją znajomość baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie, po którym każdy uczeń otrzymał na własność książę pt. „Wnuczka antykwariusza”, w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Następnie zapoznali się z teatrzykiem kamishibai i wysłuchali bajki „Smok Wawelski” Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.